1. З вересня п’ятикласники навчатимуться по-новому
НУШ перестане асоціюватись із початковою освітою, адже реформа «підросла» до рівня базової освіти. Подія не тільки для сімей, у яких діти йдуть у 2022 році до 5-го класу, але й для всіх, на кого це чекає в наступні роки.
Для цього потрібно зробити низку кроків. Кожна установа на основі типової програми затвердить свою освітню програму до початку навчального року. Вона повинна містити вибрані школою модельні навчальні програми. Або це можуть бути інші, затверджені МОН, або навіть розроблена у самій школі та схвалена на педраді програма. Серед запропонованих варіантів є галузеві інтегровані курси, які поєднують до трьох звичних шкільних предметів: наприклад, історію України та світу, або українську мову, українську літературу та зарубіжну літературу. А є й такі, що поєднують предмети різних сфер, наприклад, «Робототехніка» (інформатика, фізика, математика, природознавство, географія, біологія, технології).
Поки учні навчатимуться по-новому у базовій школі, заздалегідь розпочнеться робота щодо впровадження старшої профільної школи. На 2022 рік заплановано затвердження Держстандарту профільної середньої освіти.
2. Оцінки будуть, але за новим принципом
П’ятикласникам обіцяють у першому семестрі м’який та поступовий перехід від рівневого оцінювання («початковий», «середній», «достатній», «високий») до бального, а формувальне оцінювання залишатиметься таким самим важливим, як і в початковій школі. Скажімо, перевірку зошитів МОН радить не пов’язувати з оцінюванням, а давати короткі письмові коментарі. Хоча рекомендації, як оцінювати учнів у 5-х класах , вже є, оцінювання у базовій школі — тема, над якою ще працюватимуть цього року. А ще у планах — адаптація до нових критеріїв оціночних тестів із навчальних предметів.
3. Учні щодня займатимуться спортом
На п’ятикласників чекає 31 година навчального навантаження на тиждень (разом з фізкультурою). Двадцять років тому, згідно з типовими навчальними планами , вона становила лише 26 годин на тиждень. Але норми поступово змінилися, про що нерідко нарікають батьки учнів. Порівняно з попереднім варіантом найбільш збільшилася кількість навчальних годин математики (5) та української мови (3,5).
Щодо фізкультури, то передбачено три заняття на тиждень. Але в два інші дні теж має бути організована рухова активність: ранкова гімнастика, фізкультхвилинки на уроках, активні зміни, години здоров’я, челенджі, флешмоби, міні-змагання на уроках. Такі новації передбачені наказом МОН та Мінмолодьспорту , який набув чинності 1 січня 2022 року. Він вводить у дію Концепцію розвитку щоденного спорту у закладах освіти. Зокрема йдеться про посилення відповідальності директорів шкіл за забезпечення належного рівня рухової активності.
4. До підручників будуть електронні програми
Щоб зрозуміти, на що чекати, зазвичай вивчають досвід пілотних шкіл. МОН вважає апробацію успішною, а ось вчителі, які працювали за новою програмою, ділилися тривогами в соцмережах. Переважно йшлося про проблеми із забезпеченням підручниками, методичною літературою для вчителів, яка деякий час була лише в електронній формі. Тому вчителі та батьки побоюються, щоб така ситуація не повторилася для всіх шкіл. Щоб цього не сталося, Верховна Рада ухвалила закон про вдосконалення науково-методичного забезпечення освіти та якості навчальної літератури . Він набуде чинності у липні 2022 року. Підручники спочатку проходитимуть експертизу та отримуватимуть (чи ні) дозвіл МОН, а потім уже братимуть участь у конкурсі. Сподіваються, що це заощадить час.
Цей процес також зроблять прозорим: експертні висновки з назвами видання та іменами експертів оприлюднять на офіційних сайтах. Цього року планують видати підручники для 5-х та 9-х класів.
В Україні, як і у всьому світі, відходять від стереотипу, що підручник – це завжди паперові сторінки. Тепер розроблятимуть інтерактивні електронні програми, з якими зручно працюватиме під час дистанційного навчання. На 2022 рік заплановано розробити критерії оцінювання таких програм.